Gāzes apkures katla nomaiņa - ko darīt?
1. Nolietojies gāzes apkures katls ir neefektīvs un izlieto vairāk gāzes. Tātad - lielāki gāzes rēķini
2. Vecs apkures katls ir nedrošs - ir lielāka iespēja apkures ūdens noplūdei, tvana gāzes noplūdei kā arī elektro defektiem.
3. Apkures katliem, kas ir vecāki par 10 gadiem, bieži ir grūtības ar rezerves daļu pieejamību.
4. Nolietotiem gāzes apkures katliem ir lielāka iespēja sabojāties īpaši nepiemērotā laikā - gadu mijā, kad servisa iespējas ir minimālas vai nav nemaz.
5. Vecās paaudzes gāzes apkures katliem nav modernas automātikas iespējas - laika programmas un attālināta vadība no viedierīces.
Kā pareizi rīkoties lai gāzes apkures katla nomaiņa norit ātri un pareizi?
Pirmais ar ko sākt ir izvēlēties pakalpojuma veicēju. Dabasgāzes aparāta (apkures katls, ūdens sildītājs vai cita tehnoloģiska iekārta) maiņu drīkst veikt tikai sertificēts speciālists. GASO šādu pakalpojumu nepiedāvā.
Atceries - ja vēlies nomainīt aparātu, nepieciešams saņemt tehniskos noteikumus/nosacījumus.
Lai saņemtu tehniskos noteikumus/nosacījumus, aizpildi pieteikumu AS GASO mājas lapā, izvēlies “Iekārtas pievienošana, maiņa vai noņemšana”.
Tehniskos noteikumus/nosacījumus saņemsi bez maksas.
Sertificēto speciālistu sarakstu un kontaktinformāciju meklē Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienības (LSGŪTIS) mājas lapā:
Tas paredz, ka pēc darbu veikšanas tiks iesniegta dokumentācija AS GASO šādā sastāvā:
AS GASO tehniskie noteikumi/nosacījumi (bez maksas)
Dūmvadu un ventilācijas pārbaudes akts (maksas pakalpojums)
Akts par iekārtas nomaiņu (maksas pakalpojums)
Fotofiksācijas
Speciālistu un uzņēmuma sertifikāti
Ja AS GASO speciālisti konstatē, ka iekārta ir nomainīta nelegāli, tiek sastādīts akts un dokumentācija ir jāsagatavo un jāiesniedz norādītā laikā.
Mēdz būt gadījumi, ka veiktie darbi neatbilst likumdošanai. Tad papildus darbi būs jāveic arī iekārtas montāžā - nomaiņas darbs un apsaiste jāveic atkārtoti.
Lai izvairītos no domstarpībām un papildus izmaksām ir ieteicams gāzes katla nomaiņu uzticēt sertificētiem speciālistiem, kas paveiks visu nepieciešamo, tai skaitā sagatavos un iesniegs vajadzīgo dokumentāciju AS GASO.
Ja Jums ir radies kāds jautājums par šo tēmu, lūdzam rakstīt mums. Ar prieku atbildēsim!
Tvans - "neredzamais ļaundaris"
Tvana gāze jeb oglekļa monoksīds ir bezkrāsaina, bez garšas, smaržas, degoša, ļoti toksiska viela. Tā ir ļoti bīstama cilvēkiem, jo iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, acīm, elpceļiem, sirdi un asinsvadiem. Iekļūstot asinīs, tvana gāze veido savienojumu, kas neļauj transportēt skābekli, tādēļ audos rodas skābekļa deficīts.
Ļoti augsta tvana gāzes koncentrācija var izraisīt cilvēka nāvi pat dažu minūšu laikā. Saindēšanās ar tvana gāzi parasti notiek aukstajos rudens, ziemas un pavasara mēnešos, kad lietojam apkures ierīces. Īpaši jāuzmanās, ja lielā kurināšana sākas pirms gulētiešanas. Tvana gāzes ieelpošanas gadījumā var rasties ne tikai saindēšanās, bet arī sirds ritma traucējumi, miokarda infarkts, insults. Sevišķi bīstami, ja saindēšanās notiek naktī: cilvēks var zaudēt dzīvību miegā, kad maņas nav tik jutīgas, kā esot nomodā.
Ko darīt? Atbilde ir vienkārša - jāuzstāda tvana gāzes detektors. Tā ir neliela, parasti ar akumulatoru darbināma ierīce, līdzīga dūmu detektoram.
LVS un citi normatīvi paredz CO detektoru kā obligātu prasību nomainot gāzes apkures katlu. Ja jaunā ierīce ir B tipa, tad tvana detektors ir obligāts.
Parasti, uzstādot vai nomainot gāzes apkures katlu, tvana detektoru uzstādīs darbu veicējs, bet jau esošu gāzes iekārtu gadījumā tas jāuztic servisa meistaram, kas veic ikgadējo iekārtu apsekošanu un apkopi. Lielākie gāzes apkures katlu ražotāji kā Junkers, Buderus, Viessmann, Bosch, Wolf, Baxi, DeDietrich, Ferroli, Protherm, Vailant u.c. piedāvā tvana gāzes detektorus (CO) kā piederumus savā apkures ierīču pārdošanas programmā.
Dabas gāze, saspiestā dabas gāze (CNG), naftas gāze (LPG) un sašķidrinātā dabas gāze (SDG)
Saspiestā dabas gāze (CNG) - pamatā tiek izmantota kā enerģijas avots tehnoloģiskās iekārtās un autotransportā.
Sašķidrinātā dabas gāze (SDG) ir saspiesta dabasgāze ar mērķi -vieglāka pārvadāšana.
Latvijā apkures vajadzībām tiek izmantota metāna dabasgāze (tiek piegādāta pa cauruļvadiem, kurus apkalpo AS GASO), šķidrā naftas gāze - propāna un butāna gāzu maisījums (piegādā ar auto cisternām vai gāzes balonu (konteineru) formā).
Šobrīd dabasgāzi var iegādaties pie šādiem gāzes tirgus dalībniekiem:
AS “AJ Power Gas”
AS “Latvenergo”
AS “Latvijas Gāze”
SIA "Alexela"
SIA Elenger
SIA “Enefit”
SIA “Ignitis Latvija”
SIA “Scener”
UAB "Achema Gas Trade"
Šķidro naftas gāzi piegādā uzņēmumi kā:
SIA Virāža
SIA Latvijas Propāna gāze
SIA INTERGAZ
Populārie gāzes apkures katli no Junkers, Buderus, Viessmann, Bosch, Wolf, Baxi, DeDietrich, Ferroli, Protherm, Vailant u.c. darbojas ar abām minētajām gāzēm. Veicot apkures katla nomaiņu, iespējams, ir jāveic gāzes apkures katla pārbūve darbam uz dabasgāzi vai šķidro naftasgāzi. Gāzes iekārtas darbojas droši un ekonomiski tikai pēc servisa meistara vizītes, jo rūpnīcā veiktie ieregulējumi neatbilst katrai konkrētai situācijai. Gan montējot jaunu gāzes apkures katlu, gan veicot apkures iekārtas nomaiņu, gāzes ieregulēšana ir obligāta. Gandrīz visi gāzes apkures katlu ražotāju parstāvji nodrošina garantiju iekārtam tikai pēc gāzes armatūras ieregulēšanas.